Ziyaret Etmenizi bekleyen Trabzon Yaylaları

Güzel memleketimiz Trabzon`da gezip görmeniz gereken yaylalardan bazılarını sizlere paylaşmak istiyorum , tadına doyum olmayan meşhur trabzon yayla çayı , yayla kahvaltıları , yayla peynirleri ve yayla tereyağ ları ve daha fazlası sizleri bekliyor.

HIDIRNEBİ YAYLASI

Trabzon şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Hıdırnebi Yaylası, ormanları, doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle yayla turizminin gelişmesinde önemli yer tutuyor.Hıdırnebi Yaylası, 1998’de hazırlanan Yayla-Kent Projesi ile inşa edilen bungalov tarzı evleri ve sosyal tesisleriyle ziyaretçilerine uzun yıllardır konaklama imkanı sağlıyor. Ayrıca, her yıl temmuz ayında düzenlenen şenliklerle de binlerce insanı ağırlıyor.Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin ilk adreslerinden biri olan yayla, doğa yürüyüşü, safari ve fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekiyor.

KARADAĞ YAYLASI

Akçaabat – Düzköy yolunun 12. kilometresinden batıya dönülerek, 28 kilometre toprak yolla yaylaya ulaşılır. 1.946 metre yükseklikteki yayla bol oksijeni ile akciğer tedavisi görmüş hastaların tatil için tercih ettiği yerdir. Yaylada yaban hayatı da oldukça zengindir. Yaylaya ayrıca Vakfıkebir ilçesinden ulaşılabilir. Maçka ilçesinin güney çıkışından başlayarak 22 kilometrelik toprak yolla Mavura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır.

PAZARCIK YAYLASI

Karadere güzergahında Araklı’nın 43 kilometre güneyindedir. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane’ye Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Telefon ve alışveriş imkânları mevcuttur. Çevresi ormanlarla kaplı yaylada doğa yürüyüşü, bitki inceleme, dinlenme, bisiklet turları yapma olanağı vardır.

YILANTAŞ YAYLASI

Trabzon’a 64, ilçe merkezine 33 kilometre mesafede bulunan yayla 10 kilometreliklik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesi’ne bağlanır. Araklı ilçesinin 24 kilometre güneyinde yer alan Yeşilyurt beldesi çevresinde Ağaçbaşı, Taşbaşı, Arabinyurdu, Çukuryaylası gibi çok sayıda yayla bulunmaktadır. Zengin otsu bitkilerle kaplı olan yaylalarda doğa yürüyüşü, bitki inceleme, kuş gözlemleme bisiklet turları yapma olanağı vardır.

ÇAKIRGÖL YAYLASI

Yaylaya Maçka–Meryemana yolunu takiben Altındere Vadisi Milli parkından yaklaşık 20 kilometrelik bir toprak yolda ilerledikten sonra ulaşılabilir. 2.500 metre yükseklikteki Çakırgöl Yaylası yolu üzerinde ve civarında, Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Ayraksa, Livayda Kurugöl, Mesaraş Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Deveboynu yaylaları bulunmaktadır.

KİRAZ YAYLASI

Maçka ilçesi ile Gürgenağaç köyü arası 22 kilometre asfalt yol olup, Gürgenağaç köyünden güneye doğru 7 kilometrelik toprak yolla ulaşılabilir. 1.850 metre rakımlı yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış olup, çim kayağı yapılabilir. Temmuz ayının üçüncü cuma günü “Ayeser Şenlikleri” kutlanmaktadır. Elektrik, PTT ve çeşme gibi altyapıya sahip yaylada, bakkal, kır kahvesi, kasap, et lokantası hizmet vermektedir. Hamsiköy ve Gürgenağaç köylerinde pansiyonlar mevcut olup, her türlü ihtiyaç yayladaki alışveriş yerleri ve lokantalardan karşılanabilmektedir.

MAVURA YAYLASI

Maçka’nın 18,5 kilometre batısında yer alır. Elektrik ve su hizmetlerinin bulunduğu Mavura Yaylası ile Solma Yaylası arası 3,5 kilometredir. Orman manzaralı toprak yol, yaya yürüyüşü için idealdir.

SİSDAĞI YAYLASI

1.850 metre yükseklikte bulunan yaylaya, Tonya’ya 24 kilometre mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezinden sonra batı yönünde gidilerek 25 kilometrelik toprak yolla yaylaya ulaşılır. Ayrıca yaylaya Beşikdüzü-Şalpazarı Karayolunu takiben Geyikli Beldesinden de ulaşılır. Altyapı hizmetleri bulunmaktadır. Her yıl yaylada Temmuz ayının üçüncü cumartesi günü Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır.

SULTANMURAT YAYLASI

Trabzon-Çaykara-Ataköy yolu üzerinde ve yaklaşık 105 kilometre mesafede olan Sultanmurat Yaylası, 2.000 rakımındadır. Orman sınırı üzerinde bulunan yaylada altyapı ve sosyal tesisler mevcuttur. Her yıl 20 Ağustos’ta “Yayla Ortası Şenlikleri” ve her yıl 23 Haziran tarihinde, 1916 yılında Ruslara karşı savaşan ve 1 subayla 70 er şehit veren yaylada “Şehitleri Anma Günü” kutlanır. Ayrıca IV. Sultan Murat’ın İran üzerine 1635 tarihinde yapmış olduğu ikinci seferi dönüşünde Trabzon’a inerken cuma namazı kıldırdığı yer ve hutbe taşının bulunduğu yer olması yaylaya tarihi bir anlam kazandırmaktadır.

Trabzonrentacars.Com hakkında 104 makale
Trabzon`daki Araç kiralama ihtiyaçlarınızı karşılamaya talip olan araç kiralama şirketi.

2 yorum

  1. Trabzon yaylaları gerçekten çok farklı ve doğal. Özellikle Trabzon yaylalarını görmek istiyordum ve şükürler olsun nasibimde varmış görebilmek. Çok mutlu oldum , herkese tavsiye ediyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*