Zil Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir – En Popüler Bilgiler

Rize Zil Kalesi
Rize Zil Kalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 15 km güneyinde yer alan Zil Kalesi, bölgenin en Popüler tarihi eserlerinden biri olma özelliği taşıyor.

Zil Kalesi, Fırtına Deresi‘nin batı yamaçları üzerine kurulu. Zil Kalesi‘nin üzerine inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre, dere yatağından ise yaklaşık 100 metre yükseklikte yer alıyor.

Dış surlar, orta surlar ve iç kaleden oluşan Zil Kalesi’nin dış kale kısmının kapısına, kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılıyor. Orta surlar bölümüne ise bir teras yardımı ile çıkılıyor. Buradan ikinci bir kapı yardımı ile kale içerisine giriliyor. Orta kale içerisinde muhafız binası, şapel ve baş kule olmak üzere üç önemli yapı bulunuyor.

Duvarlarındaki hatıl izleri ve kiriş deliklerine baktığımızda, kulenin dört katlı olduğunu anlayabiliyoruz. Duvarlar üzerinde, doğu, yani vadi ve manzara tarafında kemerli pencereler, diğer taraflarda ise mazgal delikleri yer alıyor. Kulenin üstünün ise dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiş.

Şehrin diğer kaleleri olan Varoş Kale, Ciha Kalesi ve Kız Kalesi gibi Zil Kalesi de, hem bölgenin hem de Bayburt‘a ulaşan önemli bir orta çağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyormuş. Osmanlılar tarafından bölgenin fethedilmesiyle birlikte, Zil Kalesi’nin kullanılmaya devam edildiği biliniyor.

Zil Kale Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Zil kale, Çamlıhemşin’in 12 km güneyinde, Fırtına Vadisi‘ndeki bir geçide hakim yüksekçe bir tepe üstünde.

Rize sınırlarına geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken bir konumda yani. Zil kale Rize’ye 78 kilometre uzaklıkta.

Merkeze uzak olsa da ulaşılabilir rahat yollarıyla buraya gitmemek için bahaneniz yok. Çamlıhemşin’in çıkışında sağa doğru devam ederseniz Zil kale yönüne girmiş olursunuz.

Fırtına deresi yolunu takip ettiğinizde, karşınıza çıkacak Zil kale Köyü Yolu’na sapmalısınız.

Eğer Tatil seyahatinize Trabzon‘dan başlamış iseniz Araç kiralama şirketimiz’den size uygun otomobili kiralayıp karadeniz turunuza keyifli bir sürüş kazandırabilirsiniz. Trabzon Havalimanına gelirseniz bu noktadan da rent a car hizmetimizi tercih edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Trabzonrentacars.Com hakkında 104 makale
Trabzon`daki Araç kiralama ihtiyaçlarınızı karşılamaya talip olan araç kiralama şirketi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*