Türkiye’de 2020 yılında en çok kiralanan araç markaları belli oldu.

Araba kiralamak için gerekli belgeler.
Araba kiralamak için gerekli belgeler.

2020 Yılında Araba kiralarken en çok hangi markaları tercih ediyorsunuz?

Ülkemizdeki rent a car rakamlarına bakıldığında Renault Clio, Renault Megan, Fiat Egea, Dacia Sandero, Volkswagen Polo, Volkswagen Passat ve Jetta, Hyundai i20, Toyota Corolla, Ford Fiesta marka kiralık araçların çok popüler olduğunu görüyoruz.

Araba kiralamak için gerekli belgeler.

Eminiz ki herkezin araba kiralama yaparken dikkat ettiği iki husus var. Bunlardan birincisi aracın kira fiyatı, ikincisi ise aracın markası. Her ikisi de kişilerin rent a car yönelimini belirliyor.

Kiralık araç piyasasında kişilerin tercihlerini yönlendiren pek çok unsur bulunur. Bu unsurlar tüketicilerin tercihlerini belirlemekle beraber dolaylı olarak firmaların tercihlerini de etkilemektedir. Nitekim tercihler arasında en çok ortak nokta araç markasında yaşanıyor.

Özellikle ekonomi sınıfından dizel araçlara yönlenen kiracılar için bir diğer unsur da aracın markası oluyor. Popüler şirketlerden yapılan kiralamalarda kişiler hem modelli araçlara yönleniyor hem de sportif olmasına özen gösteriyor. İşte bu noktada sizler için en çok kiralanan araç markaları derledik.

2020 senesinde araba satın alma işlemleri 2019 yılına göre düşüş yaşamış ve rent a car piyasasında filolarda araç sayısı artış göstermiş. Yani 2019 senesinde 100 kişi araç alıyorken bu rakam 2020 senesinde 95.5’e düşmüş. Rakam her ne kadar küçük gibi görünse de sektörel büyüklüğü göz önüne alınca rakamlar bir hayli ilgi çekici durumda.

Yakıt Durumuna Göre Araç Kiralama

Yakıta göre rent a car

Dizel: %94.5
Benzin: %5.4
Diğer: %0.1

Segmente Göre Araç Kiralama

Vites Tipine Göre Araç Kiralama

Vites tipine göre rent a car

2020 senesinde en çok Manuel vitesli araçlar kiralanıyor.

Manuel: %51.9
Otomatik: %48.1

En Çok Kiralanan Araç Markaları

Araç kiralama piyasasında en çok kiralanan araç markaları arasında liderliği Renault eline almış durumda. Renault’un en çok kiralanan modelleri Fluence ve Symbol oldu.

Renault’u rent a car da takip eden araçlar ise Volkswagen, Ford, Fiat. Özellikle Volkswagen, Polo ve Golf modeli araçları ile gençler tarafından en çok tercih edilen araçlar arasında yerini almış durumda. Bunun beraberinde da Jetta ve Passat gibi modelleri de kiralanan bir marka.

Fiat, Linea, Egea ve Albea modelleriyle araç satışlarında olduğu kadar rent a carlarında da sektörde önemli bir yer edinmeyi başarmış durumda.
Sektörde en az kiralanan araçlar ise Audi, Mercedes, BMW gibi araçlar olmasının beraberinde da Opel’de en az kiralanan araçlardan biri oldu.

Diğer taraftan da 2019 senesinden itibaren Citroen özellikle C-Elysee modeli aracı ile sektörde önemli bir yere gelmeyi başarsa da tek modeli ile en az kiralanan araçlardan biri konumunda.

Nissan, Micra ve Qashqai modelleri ile sıçrama yapmaya çalışsa da beklenen ivmeyi yakalayabilmiş değil.

Hyundai ise birden çok araç ile listeye girse de Renault ve Fiat ile yarışacak seviyede değil. Hyundai i20, i30, Accent gibi modelleri kiralanıyor.

Sizler de Araç kiralama şirketimizden dilediğiniz aracı kiralayabilir ve yola çıkabilirsiniz.

Trabzonrentacars.Com hakkında 104 makale
Trabzon`daki Araç kiralama ihtiyaçlarınızı karşılamaya talip olan araç kiralama şirketi.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*