Trabzon Çal Mağarası – Hakkında En Popüler Bilgiler.

Çal Mağarası Resimleri
Çal Mağarası Resimleri

Trabzon Çal Mağarası

Trabzon’un Düzköy ilçesi sınırlarında bulunan Çal Mağarası, şehrin turizm açısından önemli noktalarından birisidir. Aynı ismi taşıdığı Çalköy beldesinde bulunur ve mağaranın içinde küçük bir dere akar.

Trabzon’un Düzköy ilçesinde, deniz düzeyinden bin 50 metre yükseklikte bulunan ve dışarısındaki doğal güzelliklerin beraberinde içerisindeki sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken Çal Mağarası, yaklaşık 14 senedir yöre turizmine hizmet ediyor.

Trabzon gezisi yapacak olanların gezi listesinde muhakkak yerini alan Çal Mağarası, hemde dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilmiştir. Mağaranın içinde rahat bir hava hareketi vardır ve 2000 senesinde turizme kazandırılmıştır.

Bu arada Trabzon’un turizm noktaları arasında Sera Gölü, Kızlar Manastırı, Uzungöl ve Sümela Manastırı’da vardır.

Mağaranın içerisinde attığınız her adım size farklı oluşumları gösterecek loş ışıkların altında. Kendinizi yalnızca mağaranın atmosferine bırakıp, dış dünyayı bir an olsun unutacaksınız. Çal Mağarası, gezinizin en etkileyici noktalarından biri olmaya çoktan hazır. Sadece sizin keşiflerinizi bekliyor.

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul gören Çal Mağarası, sarkıt ve dikitleri, ara sıra 1,5 metre derinliğe ulaşan deresi, şelaleleri ve göletleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Mağaranın yaklaşık 400 metrelik yürüyüş yolu olan sağ kolunun 60’ıncı metresindeki göl ve çağlayan ise değişik bir güzellik sunuyor.

Dış atmosfere dolinlerle olan irtibatı nedeniyle rahat bir hava hareketi bulunan ve astım ile sinüzit rahatsızlığına iyi geldiği belirtilen mağaranın içerisinden geçen derenin debisi mevsimsel olarak değişiyor.

Yağışlı mevsimlerde mağaranın içerisindeki suyun derinliği 1,5 metreye yükselirken, yaz mevsiminde su seviyesi 25 santimetreye kadar düşüyor.

Çal Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir ve Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Çal Mağarasına gitmek için kendi özel arabanız yoksa , Trabzon merkez’de bulunan Trabzon rent a car , araç kiralama şirketimizden kendinize uygun aracı çok uygun koşullarda kiralayıp , trabzon gezintinizin keyfini sürün.

Trabzon kent merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla Trabzon-Akçaabat-Düzköy-Çal yolunu takip edilerek ulaşılabilir. Ya da Akçaabat ilçesinde kalkan Çalköy dolmuşları ile ulaşılabilir.

  • Çal Mağarası Resimleri
  • Çal Mağarası Resimleri
  • Çal Mağarası Resimleri
  • Çal Mağarası Resimleri
  • Çal Mağarası Resimleri
  • Çal Mağarası Resimleri
Trabzonrentacars.Com hakkında 104 makale
Trabzon`daki Araç kiralama ihtiyaçlarınızı karşılamaya talip olan araç kiralama şirketi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*