Sultan Murat Yaylası – Hakkında En Popüler bilgiler.

Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.
Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Sultan Murat Yaylası bölgenin gözde yaylalarından birisidir . İlçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta olan bu Sultan Murat yaylası hemde deniz düzeyinden 2200 metre yüksekliktedir.

Trabzon İli Çaykara İlçesine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunan Sultan murat Yaylasında 1. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her sene binlerce insan ziyaret etmektedir.

1635 senesinde İran Seferinden dönerken IV. Murat burda ordusu ile Cuma namazını kılmış ve burda konaklamıştır. Sultan Murat’ın çok beğendiği bu yaylanın adı bu hadiseden sonra Sultan Murat Yaylası olarak kalmıştır ve Sultan Murat’ın namaz kıldığı alan hala korunmaktadır.

1916’da olan 1. Dünya Savaşı’nda Ruslarla yapılan savaş sonrasında şehit olan askerlerimiz için yaylaya 1.5 kilometre uzaklıkta şehitlik yapılmıştır. Bu şehitlikte 1 subay ve 70 askerin mezarı bulunmaktadır ve şehitliğin olduğu yere Şehitler Tepesi denilmektedir. Aynı zamanda yaylada 1. Dünya Savaşı’ndan kalma siperlikler bulunmaktadır.

Sultan Murat Yaylası Şenlikleri Ne Zaman Yapılıyor ?

Sultan Murat Yaylası’nda her yıl şenlikler olmaktadır ve bu şenliklere çevre il ve ilçelerden katılım olmaktadır. Şenlikler her yıl 20 Ağustos zamanı olmakla beraber şenlikte kültürel, ticari, ve insani paylaşımlar yapılmaktadır ve yöreye ait oyunlar oynanmaktadır. Eğer ki tatilinizi bu tarihlere denk getirirseniz siz de bu şenliklere katılım sağlayabilirsiniz.

Sultan Murat yaylasının bol oksijenli ve doğal havasını soluyarak güzel bir yürüyüş yapabilir, tatilinizi daha güzel hale getirebilirsiniz. Ayrıca orada bulunan restoranlarda yemek yiyerek yörenin lezzetlerini tadabilirsiniz.

Sultan Murat Yaylası’na Nerededir, Nasıl Gidilir?

Trabzon, Çaykara ilçesine bağlı olan Sultan Murat ilçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta ve deniz düzeyinden 2200 metre yüksekliktedir.
Kış aylarında yolların kapalı olma ihtimali üzerine yaz mevsiminde gitmenizi sizlere öneri ederiz. Sultan Murat’a ister şahsi aracınız dilerseniz turlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sultan Murat yaylası’na gitmek için özel aracınız yok ise şehir merkezin’de bulunan araç kiralama , rent a car şirketimiz’den sizin için uygun olan aracı rezerve edip kiralayabilirsiniz.

Eğer şehir dışından uçakla geliyorsanız , Trabzon Havalimanı araç kiralama hizmetimizi tercih ederek, kiraladığınız araç ile sorunsuz bir gezinin keyfini sürün.

Trabzon Havaalanı Sultan Murat Yaylası arası yaklaşık 99 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 48 dakika sürmektedir.

Sultan Murat Yaylası Adresi.

Sultan Murat Yaylası Resimleri.

  • Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.
  • Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.
  • Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.
  • Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.
  • Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.
  • Sultan Murat Yaylası Hakkında En Popüler Bilgiler.
Trabzonrentacars.Com hakkında 104 makale
Trabzon`daki Araç kiralama ihtiyaçlarınızı karşılamaya talip olan araç kiralama şirketi.

1 yorum

  1. Geçen sene oradaydık, yaylası muhteşem herkese tavsiye ederim. Rahat nefes alabileceğiniz organik ürünlerle beslenebileceğiniz bir yerdir. Bilgilendirme amaçlı yazmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*