Kadırga Yayla – Hakkında En Popüler Bilgiler.

Kadırga Yaylası
Kadırga Yaylası

Kadırga Yaylası Kürtün ilçesi Süme köyü sınırları içerisinde olan “Kadırga Yaylası” merkez ilçeye 90 km. Mesafedir. Yolunun son 40 kilometrelik kısmı stabilizedir. Yaylada elektrik, telefon hizmetlerinin yanında otel, lokanta, kır kahvesi, bakkal, manav gibi yeme, içme ve konaklama tesisleri, bulunmaktadır.

Kadırga Yaylası Nerededir ve Nasıl Gidilir?

TrabzonGümüşhane il sınırında yer alan Kadırga Yaylası Gümüşhane’ye bağlı Kürtün ilçesi, Süme Köyündedir. Merkezden yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yaylada bakkal, lokanta ve mavav bulabilirsiniz.

Kadırga yaylası‘na gitmek için özel arabanız yoksa araç kiralama hususunda sizlere yardımcı olmak isteriz. Trabzon merkezde bulunan Trabzon Rent a car araç kiralama şirketimiz’den kendinize uygun otomobili kiralayıp Keyifli bir Yayla gezintisinin keyfini sürebilirsiniz.

Kadırga Yaylası Cami Hikayesi

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Özkürtün beldesine bağlı Kadırga Yaylası’nda Fatih Sultan Mehmet Han’ın Cuma namazı kıldırdığı çatısı olmayan açık hava camisinde 556 senedir insanlar çimen üstünde namaz kılıyor.

1461’de Trabzon’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet, arkadaşı Oymak Bey Kadir Ağa’yı sormuştur. Arkadaşının şehit düştüğünü öğrenen Fatih Sultan Mehmet askerleri ile Kadir Ağa’nın mezarını ziyaret etmek için yola koyulur. Bu olaydan sonra Fatih Sultan Mehmet yaylaya gelmesine vesile olan Kadir Ağa’nın adını vermiştir.

Kadırga Yayla Şenlikleri Ne Zaman Yapılıyor ?

Kadırga Yaylası’nda şenlikler her sene temmuz ayının 3. Cuma günü başlar ve yaz mevsimi süresince her cuma günü tekrarlanır. Yayla görsel ve estetik kaynak değerler açısından bir hayli yüksek potansiyele sahiptir.

Kadırga Yaylası Hava Durumu ?

  • Kadırga Yaylası
  • Kadırga Yaylası
  • Kadırga Yaylası
  • Kadırga Yaylası
Trabzonrentacars.Com hakkında 104 makale
Trabzon`daki Araç kiralama ihtiyaçlarınızı karşılamaya talip olan araç kiralama şirketi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*